Wi-Fi 6’ya neden geçilmeli?

Ağ verimliliği yükseliyor

Wi-Fi 6 teknolojisi ile birlikte ağ verimliliği yükseliyor. Wi-Fi 6 teknoloji ye sahip ürünler ile kablosuz ağa daha çok cihaz, hızlı,  kesintisiz bağlanabiliyor. OFDMA teknolojisinin bir başka faydası ile birlikte ağ cihazı gelen ağ trafiğini kontrol edebilir hale geldi. Bunun sonucunda örneğin Wi-Fi 6’lı bir yönlendirici hangi cihazın ne zaman, ne kadar bant genişliği kullanabileceğini ayarlayabiliyor.

Ayrıca yine Wi-Fi 6 ile gelen ‘uyanma zamanı’ özelliği ile birlikte akıllı ev cihazlarının devamlı ağa bağlanıp veri göndermesini sağlıyor ve bu da gerektiği zaman veri göndermesini sağlıyor. Bu ise özellikle fazla sayıda akıllı cihazın bağlandığı ağlarda enerji tüketimin fayda sağlayan bir avantaj.

Ağa renk ekliyor

Wi-Fi 6 teknolojisi ile gelen başka bir yenilik ise BSS Color teknolojisi. Günümüzde neredeyse her evde Wi-Fi ağı bulunuyor. Bu da komşular ile Wi-Fi sinyallerinin karışması sorununu meydana getiriyor. Evimizdeki cihazlar, her yerden gelen sinyalleri dinlemeye ve almaya çalışır. Bu da performansı negatif etkiler. Ama BSS Color ile birlikte artık herkes kendi ağına bir renk ayarlayabiliyor. Örneğin mavi renk sizin ev ağının rengi iken komşunun ağ rengi ise kırmızı olacak. Artık yönlendirici sadece mavi Wi-Fi sinyallerini takip edip, kırmızı sinyalleri göz ardı ediyor.

Öne Çıkan Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir