RAM Nedir?

RAM, bir bilgisayarın kısa süreli belleğini depoladığı yerdir.

RAM Ne İşe Yarar?

Şimdi, bilgisayarınızın ana kartındaki bu çubukların sistem RAM’i olduğunu ve kısa süreli bellek olarak işlev gördüğünü biliyoruz, ancak bunların hepsi pratikte ne anlama geliyor?

Bilgisayarınızda bir metin belgesini açmak gibi eylemler gerçekleştirdiğinizde, bu dosyada bulunan verilere erişim gerektirir. Bu belge üzerinde çalışmadığınızda veya kaydet’e tıkladığınızda, bu dosyanın en son kopyası uzun süreli depolama için sabit sürücüye kaydedilir.

Bununla birlikte, dosya üzerinde çalışırken, en son veriler daha hızlı erişim için RAM’de saklanır. Bu, elektronik tablolar, metin belgeleri, web sayfaları ve video akışı için geçerlidir.

Sadece belge verileri de değil. RAM, uygulamaları ve bilgisayarınızın uğultusunu devam ettirmek için program ve işletim sistemi dosyalarını da depolayabilir. RAM, kısa süreli belleğin tek kaynağı değildir. Örneğin, bir grafik kartının kendi grafik RAM’i vardır ve işlemcinin daha küçük veri önbellekleri vardır. Yine de RAM, sistem tarafından aktif olarak kullanılan veriler için anahtar konumdur.

Öne Çıkan Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir