Oyunlarda FPs Nasıl Arttırılır?

Bilgisayar oyunlarının hayatımıza girmesi ile sıkça duymaya başladığımız FPS (FRAME PER SECOND) kavramı saniye gösterilen görüntü kalitesini gösteriyor. Yani bilgisayar oyunoynanan esnada FPS (FRAME PER SECOND) ne kadar yüksek ise görüntü o kadar akıcı oluyor. Peki FPS (FRAME PER SECOND) değerlerinin oldukça önemli olduğu League of Legends, Counter Strike: Global Offensive gibi oyunlarda FPS (FRAME PER SECOND) nasıl arttırılır?

FPS (FRAME PER SECOND) Nasıl Arttırılır?

1- Bilgisayar oyuniçi ayarlarınızı değiştirin

FPS (FRAME PER SECOND) nasıl arttırılır sorusunun ilk cevabı bilgisayar oyuniçi ayarları değiştirmek. Özellikle online oyunlarda alınan FPS (FRAME PER SECOND) değerleri önemli olduğu nedeniyle görüntü kalitesinden ödün vermek kabul edilebilir. Bu sebeple görüntü kalitesini rahatsız olmayacağınız seviyelere düşürerek FPS’nizi istediğiniz rakamlara çıkarabilirsiniz.

2- Ekran Kartı Sürücülerinizi Güncel Tutun

Oyunlarda alınan FPS (FRAME PER SECOND) değerleri açısında ekran kartı sürücülerinin güncelliği son derece önemlidir. Eski ve güncellenmemiş sürücüler ekran kartının oyunla olan optimizasyonunu sağlayamayacağı nedeniyle oyunlarda alacağınız FPS (FRAME PER SECOND) değerlerini düşürebilir.

Ekran kartınızın sürücüsünü güncellemek nedeniyle ekran kartınızın markasını bilmeniz gerekmektedir. Windows + R tuşlarına basarak çıkan kutucuğa dxdiag yazdıktan sonra ekran kartınızın marka ve modelini öğrenerek Google üzerinde güncel ekran kartı sürücünüzü bulabilirsiniz.

3- Bilgisayar oyunDışında Değişiklikler Yapın

FPS (FRAME PER SECOND) arttırmak nedeniyle üstte önerdiklerimiz dışında bilgisayar oyundışında da değişiklik yapabilirsiniz. Bunların başında oynadığınız bilgisayar oyundışında çalışan programları kapatmak geliyor. Bunun dışında oynadığınız oyunun görev yöneticisi üzerinde önceliğini ‘gerçek zamanlı’ olarak ayarlarsanız FPS (FRAME PER SECOND) artışı sağlayabilirsiniz.

4- Donanımınızı Yükseltin

Tüm yöntemleri denemenize rağmen istediğiniz FPS (FRAME PER SECOND) değerlerine çıkamıyorsanız FPS (FRAME PER SECOND) arttırmak nedeniyle yapmanız gereken şey ekran kartı veya işlemcinizi yükseltmek. Ekran kartı veya işlemcinizi yükselterek FPS (FRAME PER SECOND) değerlerinizi yükseltebilirsiniz.

 

Öne Çıkan Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir