DMCA Nedir?

DMCA, Digital Millennium Copyright Act’in kısaltmasıdır . Adının Türkçe karşılığından da anlaşılacağı gibi, önceki milenyumun sonunda yaratıldı. 1998’de yürürlüğe girmiştir. DMCA, telif hakkıyla korunan materyallerin yasadışı kullanımını cezalandıran Amerikan yasasıdır.

Amerikan yasası olmasına rağmen, DMCA’nın geniş kapsamlı etkileri vardır. Bunun nedeni, web sitelerine küresel olarak erişilebilmesine rağmen, sunucularının bulunduğu ülkenin yasalarına bağlı olmalarıdır. Örneğin, YouTube’un sunucuları ABD’de bulunmaktadır. Dolayısıyla, Kanadalı olsanız bile, YouTube’a yüklediğiniz herhangi içerik Kanada kanunlarına değil, ABD kanunlarına tabidir.

DMCA, korsanlığı önlemek için oluşturulmuştur. 90’ların sonlarında, internet ile CD yazıcılar gibi yeni teknolojiler, içerik korsanlığını her zamankinden daha kolay hale getirdi. Napster, Limewire gibi şeyleri hatırlayacak kadar yaşlıysanız, ne kadar kolay olduğunu bilirsiniz! Bu, medya endüstrilerini, sektörlerini korsanlıktan koruyacak yeterli yasanın olmadığı konusunda endişelendirdi.

DMCA yürürlüğe girdikten sonra, bireylere ve şirketlere içeriklerini korumaları için yol sağladı. Bir içerik oluşturucu, çalışmalarının Amerikan sunucusunda barındırılan web sitesinde yasadışı olarak kullanıldığını görürse, DMCA talebinde bulunabilir. DMCA iddiası, içeriği barındıran sunucunun içeriğe erişimi kaldırmasını veya devre dışı bırakmasını gerektirir.

Öne Çıkan Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir